Uztura bagātinātājs – kolagēns ir un paliks svarīgākais strukturālo olbaltumvielu veids organismā, kam tieši ir svarīga vieta izturīgu locītavu, matu vai arī citu ķermeņa audu veidošanā.
Turklāt dabīgais kolagēns būs pamats daudz sarežģītākām ķermeņa struktūrām, piemēram, kauliem un zobiem, skrimšļiem un pat iekšējiem cilvēka orgāniem. Pats kolagēns notur mitruma līmeni ādā, kurš palīdz būt stingrai, un arī nedaudz pasargā dermas virsējo slāni no ultravioleto staru bojājumiem. Citiem vārdiem, pats kolagēns būtu svarīga Jūsu ādas daļa, tieši bez kuras tā nespēj saglabāt savu elastību un veselību. Kādēļ mums patīk uztura bagātinātāji, kā arī izmantošanā nokļūst dzeramais kolagēna pulveris? Vienkārši trīsdesmit gadu vecumā olbaltumvielu sintēze uzsāk strauji samazināties, kas tad noved pie ādas novājēšanas, ļenganuma un sausuma. Uzrodas pirmās saredzamās grumbiņas, novājinās locītavas un kauli, bet organisma sevis dziedināšanas spējas samazinās. Tāpēc kolagēna lietošana kļūst tieši par katras dienas sastāvdaļu vairumam no mums.
Kolagēna variācijas
Visizplatītākie kolagēna veidi cilvēka ķermenī, pēc zinātnieku domām, ir I, II, III, IV, V un X. 1. tips būs atrodams 90% audos. Šis tips sastopams ādā un tiek uzskatīts konkrēti par pamata kaulu sastāvdaļu. Pirmā veida kolagēns palīdz veidot muskuļu, cīpslu un skeleta saites un arī iekšējos orgānus. II tips ir šķiedraudu kolagēns. Uziets skrimšļa audos, locītavās, acu apvalkā. III tips ir muskuļu un arī asinsvados. Ceturta tipa olbaltums veicina šūnu membrānas, kas atbalsta audu šūnu struktūru, V tips atrodas uz matu šūnu kā arī placentas virsmas, bet desmitais tips nodrošina kaulu veidošanos, augšanu, locītavu skrimšļa attīstību un pārveidošanu. Dažādi uztura bagātinātāji satur visbiežāk dzīvnieku vides un vēl jūras produktu dabisko kolagēnu. Liellopu kolagēnu galvenokārt pārstāv II un III tips. Viennozīmīgi tas ir piesātināts ar glicīnu un arī prolīnu, un minētais kolagēns kauliem jau ir labākais risinājums. Zivju kolagēns (1., 2., 3. tips) viegli uzsūcas un arī nodrošina pareizu gremošanu. Tas būs efektīvākais proteīns un veicina atbalstu iekšējiem orgāniem, asins vadiem, locītavām, skrimšļiem, kauliem un dermai. Līdz ar to, kad tiek meklēts kolagēns matiem, nagiem vai kolagēns muskuļiem, šajā gadījumā tas ir no jūras produktiem.
Uztura bagātinātājs – kolagēns kā arī tā pārdevējs – atlases kritēriji
Mūsdienu dzīvē jebko varētu nopirkt internetā, arī uztura bagātinātāji pieejami lielā variācijā. Kādā veidā var uziet to īsto vai cik daudz lietot, kad pērkat online vidē. Nav svarīgi, vai arī ir nepieciešams kolagēns matiem, nagiem vai arī kolagēns kauliem, nozīmīgi jau ir saprast, kāds tieši būtu mērķis. Profilaktiskos mērķos kolagēna lietošana būs pietiekoša ar 5 g, bet, piemēram, ādas novecošanās vai locītavu bojājumu gadījumā, var pielietot 10 g dienā. Ķermeņa katras dienas vajadzība jau ir II tipa olbaltums 40 mg. Vidējs kurss iet trīs mēnešus. Un pat, kad vajadzīgs kolagēns kauliem, nozīmīga tomēr ir molekulmasa kompanentiem. Vērsiet uzmanību uz vitamīniem. Jo bez šaubām kolagēna sintēze nemaz nav iespējama bez dažādiem mikroelementiem un arī bez vitamīniem, tādēļ tad ir vēlams, tomēr, lai tie uztura bagātinātāji iekļautu sevī visas vajadzīgās vielas, sevišķi C vitamīnu. Kad pienak brīdis, ka nepieciešams dabiskais kolagēns, pirkt to var gan interneta vietnē, gan arī aptiekā uz vietas. Taču protams internetā ir vienkāršāk, bet visu laiku mēģiniet uzzināt vairāk konkrēti par pārdevēju un pat, kad vajadzīgs vien uztura bagātinātājs – kolagēns, atsauksmes nedrīkst aizmirst, būs detalizēti tās jāizpēta.